BRILLIANT DRAGONS


Proč jsou dračí lodě vhodné pro teambuilding?

Dračí lodě jsou pro teambuilding přímo ideální. Jen těžko si lze představit nějaký jiný sport, při kterém je týmová souhra tak důležitá. I posádka složená ze samých siláků snadno zůstává pozadu, když nenajdou společný rytmus. V lodi sedí všichni blízko jeden druhému, společně sdílí nervozitu před závodem, adrenalin startovního povelu, závodní nadšení a v lepším případě i radost z výhry. Týmový duch prosycuje atmosféru.


Jak vypadá dračí loď a jak se na ní pádluje?

Klasická dračí loď je 12,5 metru dlouhá 'kanoe' s dračí hlavou na přídi a ocasem na zádi. V nejširším místě měří 1,2 metru a má 10 laviček pro pádlaře, kteří si do ní sedají po dvojicích. Každý má vlastní pádlo, se kterým pádluje na své straně lodi. Do lodi se vejde maximálně 20 pádlařů, optimální obsazení je však 16 nebo 18 pádlujících (14 nebo i 12 pádlařů lze pak označit jako minimum). Rytmus pádlování udává bubeník, sedící na vysoké stoličce na přídi lodi, zády ke směru jízdy. Na zádi stojící kormidelník pak udržuje plavidlo v požadovaném kursu. Malá dračí loď, nebo též 'Baby Boat', je poloviční, má 5 laviček a pojme tedy maximálně 10 pádlujících.


Co vše je možné na dračí lodi zažít?

Kvalitní teambuildingový program by měl jistě obsahovat závod dračích lodí. Z něj si účastníci odnesou ten nejsilnější zážitek. Proto je například při menším počtu lidí lepší volit malé dračí lodě než klasické (2 malé lodě místo 1 klasické pro 20 lidí). Závodům by měla předcházet tréninková příprava (aspoň 20 minut), aby měl nově zformovaný tým čas se sladit a mohl zvýšit své šance v závodě. Po závodech lze pokračovat ‘vyhlídkovou’ jízdou, t.j. pohodovou jízdou v pomalém tempu. Pro soutěživé povahy je pak možné na závěr uspořádat zábavné klání v přetahování o lodˇ, které je velmi dynamické a divácky atraktivní. Správný teambuilding by měl samozřejmě obsahovat i úvod s povídáním o sportu a historii dračích lodí a s nezbytnými bezpečnostními pokyny. Vyhlášení výsledků s patřičným oceněním vítězů v závěru programu ještě umocní celkový dobrý pocit z akce.

Dračí lodě lze samozřejmě využít i na celou řadu dalších aktivit, jako jsou například poznávací jízdy centry měst, dobrodružná splutí řek a umělých kanálů, návštěvy specifických akcí na vodě (koncerty, novoroční ohňostroj, Navalis) nebo v extrému i tažení vodních lyžařů.


Co si při plánování akce rozmyslet?

1. Střídání posádek, nebo všechny týmy na vodě
Je dobré zvážit, zda chceme, aby byli všichni účastníci na lodích zároveň, anebo budeme raději posádky na lodích střídat (např. při 2 lodích a 4 posádkách). Při střídání je však navíc nutné zajistit doplňkový program pro posádky, které budou čekat na břehu.


2. Fyzická úroveň účastníků
Program se snažíme přizpůsobit tak, aby si jej účastníci maximálně užili. U mladých, sportovně založených lidí, lze v tréniku zařadit i náročnější techniky a bude pravděpodobné, že si na lodích rádi zajedou více než jeden závod. Pro skupinu seniorů pak můžeme program koncipovat např. s menším zatížením v tréninku a delší vyhlídkovou jízdou.


3. Lokalita
Naše základna se nachází na Císařské louce v Praze, a tedy pro akce pořádané na Vltavě v blízkosti této základny můžeme nabídnout nejlepší ceny. Jinak jsme ale plně flexibilní a ochotni se přizpůsobit požadavkům klienta. Vybraná vodní plocha by měla mít délku aspoň 300m a šířku 30-50m pro pohodlný obrat dračí lodi. K dispozici by mělo být stabilní molo pro bezpečné nalodění a vylodění účastníků. V případě potřeby lze nicméně na akci zajistit i molo mobilní.


4. Občerstvení
Ve spolupráci s partnery jsme shopni zajistit profesionální catering prakticky v jakékoli lokalitě. Jednodušší a samozřejmě i levnější pak bude volit základnu akce v místě s restaurací. Dobré zkušenosti máme například s restaurací Podolka (www.restauracepodolka.cz), nebo s restaurací na věži tribuny vodních sportů na Císařské louce. Pro akce s limitovaným rozpočtem pak lze zajistit občerstvení ze studené kuchyně, jako jsou chlebíčky, bagety, saláty či obložené mísy. Zajistit umíme samozřejmě i nápoje, které by měli mít účastníci k dispozici i v přestávkách sportovní aktivity.


5. Počasí obvyklé v lokalitě v daném termínu
Při výběru termínu doporučujeme zvážit, s jakou pravděpodobností se nemusí vydařit počasí. Napovědět mohou průměrné hodnoty srážek a slunečního svitu v lokalitě, které lze dohledat na internetu. Tuto rozvahu je vhodné provést především pokud přemýšlíte o termínu na začátku či koncem sezóny (měsíce duben,květen,září a říjen). Ačkoliv z naší zkušenosti víme, že akci na dračích lodích si lze užít i při zhoršených povětrnostních podmínkách, jsme připraveni respektovat vaše případné rozhodnutí o přesunu termínu či úplném zrušení akce, a pokud nám s přípravou do té chvíle nevznikly náklady, nebudeme účtovat žádné penále.


6. Zpestření a doplňky
Dračí lodě mají v Číně obrovskou kutlurní tradici. My se jim věnujeme s nadšením a snažíme se pro ně nadchnout i účastníky našich akcí. Dbáme proto, vedle sportovního vyžití též o zprostředkování kulturního zážitku. Ve spolupráci s Pražským klubem dračích lodí nabízíme možnost zpestření teambuildingových akcí tradičním čínským dračím, nebo lvím tancem. Našeho 18ti metrového draka můžeme účastníkům též zapůjčit, aby si vyzkoušeli, co takový dračí tanec obnáší, a/nebo si s ním pořídili několik jedinečných fotografií do firemního alba. Na akci můžeme zajistit fotografa a též i motorovou loďku pro asistenci dračím lodím na vodě, kdy zvláště při delších, vyhlídkových jízdách může vézt účastníkům nápoje a samozřejmě i fotograf ji pak využije pro pořízení těch nejlepších záběrů přímo z vody. Pro vítěze dračího klání můžeme obstarat ceny ať už klasické poháry, medaile či diplomy s motivem draka, tak i originální čínské ceny, jako například figurky dráčků. Atraktivní bývá též možnost rozlišit týmy účastníků pomocí barevného oblečení, pak jsou z akce opravdu pěkné fotografie. Barvy je pěkné sladit s barvami lodí. Takové oblečení jsme schopni zajistit od šátků či kšiltovek až po sportovní dresy z funkčního materiálu s plnobarevným potiskem. Pro akce se střídáním posádek, kdy část účastníků čeká na břehu, zatímco jiné týmy jezdí na vodě, můžeme ve spolupráci s partnery nabídnout doplňkové aktivity, jako např. zábavné štafetové soutěže či skupinové bubnování.


Na co si dát pozor u konkurenčních nabídek?

Jako u každé služby i zde je zásadní se předem domluvit, co všechno je zahrnuto v ceně. Zda budou poskytnuty kvalitní lodě s certifikací, nebo jen těžké, tréninkové lodě; zda provozovatel dbá na bezpečnost a poskytne plovací vesty pro všechny účastníky bez příplatku; jaký je realizační tým - zda provozovatel poskytuje na lodi jen kormidelníka anebo i zkušeného bubeníka, který lépe vidí na posádku a může ji efektivněji koučovat a zda bude při závodě měřen čas a jakými prostředky (startér na břehu a cílový rozhodčí, nebo vše v režii instruktorů na lodích?). Z našeho pohledu je též podstatné, zda provozovatel přistupuje k dračím lodím s respektem k dávným tradicím a umí tento krásný sport, jeho kulturu a historii náležitě účastníkům přiblížit, anebo bere dračí lodě jen jako sportovní náčiní a je tedy schopen poskytnout čistě jen zážitek ze sportovní aktivity.